Služba výkonové rovnováhy

Průběh realizace výstavby SVR

Pro provozování energetické výrobny v souladu s energetickým zákonem 458/2000 Sb. je nezbytné získat licenci od Energetického regulačního úřadu (ERÚ). Součástí požadavků je vyjádření oficiálního stanoviska od příslušného stavebního úřadu, které obvykle zahrnuje stavební povolení a následnou kolaudaci stavby.

Výrobna se připojuje k distribuční soustavě, a proto musí splňovat všechny technické a bezpečnostní požadavky stanovené provozovatelem distribuční soustavy včetně odpovídající dokumentaci a certifikace, které podporují bezpečný a efektivní provoz.
Pro lepší představu o časovém rozvrhu a jednotlivých krocích výstavby výrobny je k dispozici ukázkový harmonogram.

Ukázkový harmonogram ralizace

Výstavba zařízení pro službu výkonové rovnováhy vyžaduje součinnost s úřady i distributorem. Připravili jsme pro vás přehled klíčových kroků, které vám celý proces usnadní.

(1) Administrativní a projektová fáze

Žádost o rezervaci výkonu u PDS
L
Žádost o rezervaci výkonu u PDS

1.1

Prvním krokem je podání žádosti o rezervaci potřebného příkonu nebo výkonu u provozovatele distribuční soustavy (PDS). Tento krok ověří, zda je v dané lokalitě kapacita pro připojení výrobny k síti.

Vyjádření PDS k žádosti
L
Vyjádření PDS k žádosti

1.2

PDS posoudí technické možnosti připojení a vydá stanovisko, zda je rezervace výkonu možná. Toto vyjádření je základem pro další postup při projektování a realizaci připojení výrobny.

Podepsání smlouvy o připojení
L
Podepsání smlouvy o připojení

1.3

Po schválení rezervace výkonu následuje uzavření smlouvy o připojení s PDS. Smlouva stanovuje technické podmínky, termíny a odpovědnosti obou stran pro napojení výrobny na distribuční soustavu.

Projektová dokumentace pro stavební povolení
L
Projektová dokumentace pro stavební povolení

1.4

Zpracování dokumentace, která slouží jako podklad pro stavební řízení. Obsahuje stavební výkresy, technické zprávy a požárně bezpečnostní řešení (PBŘ). V případě instalace motorgenerátoru je součástí také hluková studie a rozptylová studie dle platné legislativy.

Vyřízení a vydání stavebního povolení
L
Vyřízení a vydání stavebního povolení

1.5

Součástí tohoto kroku je podání žádosti na stavební úřad spolu s projektovou dokumentací a zajištění stanovisek dotčených orgánů (např. hygiena, životní prostředí, hasiči). Po jejich kladném vyjádření úřad vydá stavební povolení, které umožňuje zahájit realizaci stavby.

Projektová dokumentace pro PDS (stupeň DPS)
L
Projektová dokumentace pro PDS (stupeň DPS)

1.6

Podrobná technická dokumentace vypracovaná dle požadavků stavebního zákona a PDS. Slouží k realizaci stavby a obsahuje přesné specifikace elektroinstalací, rozvodů, ochranných prvků a způsobu připojení výrobny k distribuční soustavě.

Schválení dokumentace PDS
L
Schválení dokumentace PDS

1.7

Provozovatel distribuční soustavy (PDS) provede kontrolu projektové dokumentace ve stupni pro provádění stavby. Ověří její soulad s technickými podmínkami připojení a vydá stanovisko nutné pro pokračování realizace.

(2) Realizační fáze

Zahájení stavebních prací
L
Zahájení stavebních prací

2.1

Po získání všech potřebných povolení a schválení dokumentace dochází k fyzickému zahájení výstavby výrobny – přípravě staveniště, základovým pracím a budování technické infrastruktury.

Realizace kabelových tras
L
Realizace kabelových tras

2.2

Pokládka silových a komunikačních kabelů mezi jednotlivými technologickými prvky (např. BESS, trafostanice, měření). Trasy musí odpovídat projektové dokumentaci a splňovat požadavky na bezpečnost a elektromagnetickou kompatibilitu.

Příprava odběrového místa
L
Příprava odběrového místa

2.3

Zřízení nebo úprava odběrového místa, kde bude měřena dodávka a odběr elektřiny z výrobny. Zahrnuje instalaci elektroměrového rozvaděče, přípravu pro dálkové měření a připojení dle požadavků PDS.

Instalace trafostanice
L
Instalace trafostanice

2.4

V případě, že je trafostanice součástí výstavby, probíhá její dodání, montáž a připojení k síti. Pokud je využívána stávající trafostanice, provádí se její technická úprava dle požadavků projektu a PDS.

Instalace technologie
L
Instalace technologie

2.5

Montáž hlavních výrobních technologií podle projektové dokumentace. Zahrnuje osazení bateriového systému (BESS) nebo motorgenerátoru, jejich zapojení do systému a přípravu na zprovoznění včetně testování technických parametrů.

Dispečerské řízení PDS
L
Dispečerské řízení PDS

2.6

Zajištění komunikačního rozhraní mezi výrobnou a dispečinkem provozovatele distribuční soustavy (PDS). Systém umožňuje dálkové řízení, monitoring a přenos dat v souladu s technickými požadavky PDS.

EZS (elektronický zabezpečovací systém)
L
EZS (elektronický zabezpečovací systém)

2.7

Zavedení zabezpečovacího systému pro ochranu technologických zařízení proti neoprávněnému vniknutí. EZS obvykle zahrnuje čidla, kamery, signalizaci a možnost napojení na pult centralizované ochrany (PCO).

Připojení k internetu
L
Připojení k internetu

2.8

Zajištění stabilního internetového připojení pro potřeby dálkového řízení, monitoringu a komunikace s PDS nebo agregátorem. Může jít o pevné připojení nebo LTE, v závislosti na lokalitě a požadavcích projektu.

(3) Zprovoznění a certifikace

Uvedení technologií do provozu
L
Uvedení technologií do provozu

3.1

Zprovoznění nainstalovaných zařízení, provedení funkčních zkoušek a ověření správné spolupráce všech systémů. Tento krok potvrzuje připravenost výrobny k provozu a navazuje na další fáze testování a revizí.

Projektová dokumentace (stupeň DSPS)
L
Projektová dokumentace (stupeň DSPS)

3.2

Zpracování dokumentace skutečného provedení stavby (DSPS), která slouží jako finální výstup po realizaci. Obsahuje veškeré změny oproti původnímu projektu a je podkladem pro revizi zařízení a kolaudaci stavby.

Revize
L
Revize

3.3

Provedení výchozí revize elektroinstalací a technologií oprávněnou osobou. Revizní zpráva potvrzuje, že zařízení je bezpečné, splňuje normy a je připravené k provozu a kolaudaci.

Kolaudační řízení
L
Kolaudační řízení

3.4

Stavební úřad na základě žádosti a doložené dokumentace posoudí, zda byla stavba provedena v souladu s povolením. Po úspěšné kontrole vydá kolaudační rozhodnutí, které umožňuje legální užívání stavby.

Zajištění licence ERÚ
L
Zajištění licence ERÚ

3.5

Podání žádosti o licenci na výrobu elektřiny u Energetického regulačního úřadu (ERÚ). Licence je nezbytná pro legální provoz výrobny a její zapojení do trhu s elektřinou i služeb výkonové rovnováhy.

Uvedení výrobny do DS v režimu UPOS
L
Uvedení výrobny do DS v režimu UPOS

3.6

Zahájení zkušebního provozu výrobny v distribuční soustavě. Režim UPOS (Umožnění provozu pro ověření technologie a souladu) slouží k otestování správné funkce zařízení a komunikace před finálním schválením pro plný provoz.

Certifikace technologie a zapojení do agregačního bloku
L
Certifikace technologie a zapojení do agregačního bloku

3.7

Ověření technických parametrů a reakční schopnosti výrobny. Po úspěšné certifikaci je zařízení oficiálně zařazeno do agregačního bloku a připraveno poskytovat službu výkonové rovnováhy.

Uvedení výrobny do DS v režimu UTP
L
Uvedení výrobny do DS v režimu UTP

3.8

Přechod výrobny z testovacího režimu UPOS do standardního provozu (UTP – Uvedení do trvalého provozu).

 moderní nástroj pro výkonovou rovnováhu

Bateriové úložiště energie (BESS)

Bateriová úložiště energie hrají klíčovou roli v zajištění flexibilní a stabilní dodávky elektřiny, zejména při vyrovnávání výkyvů v síti a podpoře obnovitelných zdrojů. Díky rychlé odezvě a možnosti obousměrného toku energie jsou ideálním řešením pro poskytování služeb výkonové rovnováhy. Nabízíme pokročilá bateriová úložiště na míru – od kompaktních systémů pro lokální použití až po velkokapacitní řešení pro průmyslové aplikace. Naše technologie zajišťují vysokou účinnost, bezpečnost provozu a dlouhou životnost.

Vaše spolehlivá energie

Motorgenerátory

Motorgenerátory představují efektivní řešení pro zajištění výkonové rovnováhy v energetické soustavě – díky rychlému náběhu a stabilnímu výkonu jsou ideální pro flexibilní zálohování i pokrytí špičkového zatížení. Nabízíme rozsáhlý sortiment spolehlivých dieselových motorgenerátorů s výkonem až do 3500 kVA, které jsou navrženy tak, aby vyhověly nejrůznějším energetickým požadavkům zákazníků. Každý motorgenerátor je pečlivě sestaven dle specifikací, což zajišťuje maximální spolehlivost, optimální výkon a vysokou efektivitu.

Získejte nabídku na řešení podpůrných služeb SVR

Pošlete nám své požadavky na podpůrné služby výkonové rovnováhy SVR. Připravíme Vám nabídku přímo na míru. Náš tým specialistů se s Vámi spojí a projedná všechny dostupné možnosti.